<-BlogTitle->
.:: Your Adversing Here ::.
 

پرسش و پاسخ-بخش چهارم

 • دسته بندی:

  

1 - میشه توضیح عموما چه پارامترهایی برای گزینش یک فرآیند جوشکاری لازم هست؟ چونکه معیارها برای انتخاب فرآیند جوشکاری به هم دیگه وابسته هست و نمیتوان تفکیک و مرزبندی برای آن قائل شد! درسته؟

 

سلام دوست عزیز . فرایندهای جوشکاری مثل بقیه فرایندهای تولید با توجه به نوع محصول انتخاب میشن  . شاید توجه به موارد زیر بتونه الگوی مناسبی برای انتخاب مناسبتر باشه . :

فاکتورهای انتخاب فرایند جوشکاری

—            جنس فلز پایه -طرح اتصال امکان دستیابی ضخامت و ... -امکان دسترسی به دو طرف  محل اتصال -نیازمندیهای تولید ( توان تولید  ) -تجهیزات و امکانات موجود -امکان آماده سازی لبه ها ( پخ زنی ) - مهارت اجرای فرایند توسط اپراتور یا جوشکار  - شرایط محیطی  - تاثیر اجرای فرایند بر روی خصوصیات مهندسی فلز پایه  - کیفیت جوش خواسته شده  - قیمت تمام شده  - ایمنی و بهداشت کار

—            به عنوان مثال اگه  یه واحد سوله سازی رو با توان تولید  سالانه   شش هزار تن در نظر بگیریم شاید تلفیقی از روشهای نیمه اتومات مثل GMAW  و    SAW   در کنار فرایند SMAW   پیشنهاد مناسبی باشه ولی اگه توان تولید همین واحد بخواد  دو برابر بشه اونوقت دیکه روشهای نیمه اتومات به تنهایی جوابگوی تولید نیستن و سیستمهایی نظیر  جوشهای دروازهای و خط تولید های مکانیزه و .ممکنه مورد نیاز باشن ...      

—             با تشکر   دیوسالار

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید

.:  ادامه مطلب :.
 • نوشته : خزرترانسفو
 • تاریخ: ۱۳٩٠/۳/۳٠
 • نظرات ()
 • پرسش و پاسخ-بخش سوم

  سلام،میخواستم ببینم نظرتان در مورد اینورتر های جوشکاری تولیدکننده های داخلی بدونم که چرا از لحاظ قیمت مورد توجه جوشکاران قرار گرفته در حالی که اینورتر های وطنی کیفیت بیشتری به نسبت تولیدکننده های خارجی دارند؟

  سید عباسی-شیراز

   با سلام ممنون از توجه شما .   در ابتدا خدمدتون عرض کنم که  اجزای  اینورتر ها رو میشه  به سه قسمت  1 – طبقه ورودی ( پل دیود –صافی خازنی- فیلتر EMI  ) 2 -  طبقه میانی  (IGBT    یا  MOSFET  ) 3- طبقه خروجی    تقسیم کرد . در طبقه ورودی   برق AC   به  DC   تبدیل میشه  ( حذف  ترانس  )  در طبقه میانی برق DC  به  AC   با محدوده فرکانس از 20 تا 60 KHZ  تبدیل میشه .  در طبقه خروجی   این فرکانس بالا مجددا به DC  تبدیل  میشه . از نظر اهمیت  طبقه میانی علاوه بر توپولوژی خاص  به قطعات با کیفیت تری نیاز داره  که این دو ایتم مهمترین تاثیر رو در قیمت تمام شده و کیفیت محصول  دارن .  پس هر چه کیفیت قطعات بالاتر و توپولوژی مدرنتر و بهتری استفاده بشه   اینورتر مناسبتر و با کیفیت بالاتری تولید میشه .    با تشکر   دیو سالار

   

  این صفحه را به اشتراک بگذارید

  .:  ادامه مطلب :.
 • نوشته : خزرترانسفو
 • تاریخ: ۱۳٩٠/۳/٢٤
 • نظرات ()
 • تاریخچه جوشکاری

  • دسته بندی:

  از زمانی که انسان توانست با محیط اطراف خود ارتباط برقرار نموده و خواسته های هرچند اندک خود را از طبیعت براورده سازد ،گامی به سوی زیست  بهتر پیش رفت. چنین پیشرفت هایی ،اندک اندک فرهنگ متعالی تری را برای وی رقم زد و وی را به انسانی متمدن مبدل ساخت.از سوی محققان این عرصه، تعاریف متعددی ارائه شده است ولی آنچه که بیشتر  محققان در ان اتفاق نظر دارند این است که تمدن به مجموعه ای از دانش ها،هنرها،فنون،آداب و رسوم ،نهادهای اجتماعی که در پرتو ابداعات و اختراعات و فعالیتهای افراد و گروه های انسانیست در طول زمان توسعه و گسترش یافته است اطلاق میشود.

   

  این صفحه را به اشتراک بگذارید

  .:  ادامه مطلب :.
 • نوشته : خزرترانسفو
 • تاریخ: ۱۳٩٠/۳/٢۳
 • نظرات ()
 • جوشکاری آلومینیم-بخش دوم

   

   بخش  دوم

  عموما آلیاژهای جوشپذیر آلومینیوم را  میتوان با فرایندهای متفاوت جوشکاری  نمود . بدیهی است که هر فرایندی مزایا و محدودیت های مخصوص به خود را دارا می باشد . فرایندهایی نظیر  GTAW ، GMAW ، SMAW    از جمله فرایندهاییی هستند که به طور گسترده  جهت جوشکاری آلومینیوم و آلیاژهای آن  مورد استفاده قرار می گیرند .

   


   

   فرایند SMAW  که بیشتر جهت کارهای ترمیمی   مورد استفاده قرار میگیرد

  35*4

  35*3.2

  35*2.5

  قطر الکترود

  165  -110

  135  - 85

  85  -50

  شدت جریان پیشنهادی

  این صفحه را به اشتراک بگذارید

  .:  ادامه مطلب :.
 • نوشته : خزرترانسفو
 • تاریخ: ۱۳٩٠/۳/۱٧
 • نظرات ()
 • پرسش و پاسخ-بخش اول

  با سلام و عرض خسته نباشید،تشکر میکنم بابت مقاله های خوبی که  میزارین،اگه امکانش هست نگارنده مطلب توضیحاتی مختصر و مفید در این زمینه در کنار مقاله ای که درج میشود ارایه کنید.

  احمد-تهران

   دوست عزیز سلام . ممنون از توجه شما .  با توجه به گستردگی  و تنوع مطالب در صنعت جوشکاری ، موضوعات انتخابی به صورت کاملا عمومی  بررسی میشه  . اگه نکته خاصی توجه شما رو جلب کرد   اون رو بفرمایید با کمال  میل  و در حد وسع اطلاعات لازم رو تقدیم میکنم  . با تشکر - دیوسالار

  مقاله های خیلی خوبی میزاری،منتها تاریخچه فرآیند های جوشکاری برای ما کاربران هنوز جا نیفتاده ممنون میشم که توضیحاتی در این رابطه بدین.

   

  با تشکر

  کسروی-اصفهان

   سلام . ممنون از توجه شما .   دستیابی بشر به  فرایند های اتصال   بر میگرده به عصر فلز ! جالبه که بدونبن تو قرآن کریم هم راجع به اتصال فلز به صراحت صحبت شده (سوره کهف ایه های  96 و 97   جوشکاری ترمیت   ! ) با این وجود به صورت علمی از اواخر قرن هجده  جوشکاری مورد توجه قرار گرفت  و تو اوایل قرن نوزده به سرعت پیشرفت کرد  پیشرفت علم هم که فرزند نیاز بشر بوده و جالب اینکه دو جنگ جهانی اول و دوم کنار همه فجایع انسانی که به بار اورد زمینه پیشرفت بسیاری از علم ها رو هم فراهم کرد. جوشکاری هم با توجه به اهمیتش و نقش تعیین کنند ش  تو دوران جنگ اول و دوم  و بعد از جنگ پیشرفت عجیب و سریعی داشت  . به امبد خدا  در اولین فرصت ترتیب دستیابی  به هر فرایند رو براتون تهیه میکنم

   با تشکر  - دیوسالار

  میشه سوال کنم که منابع این مقالات از کجا جمع آوری شده!!؟ مقاله فرآیند جوشکاری و تاثیر میزان گاز برام جالب بود!


  مهدی-ساری

   سلام  دوست عزیز .  موضوع مقاله ها به صورت عموم از منابع انجمن جوشکاری  امریکا   AWS     و سایت های معتبر جوشکاری هستن . ولی با توجه به اینکه ما خودمون تولید کننده تجهیزات هستیم اعداد و ارقام رو معمولا خودمون هم تست و تجربه میکنیم . مضاف اینکه  بعضی از موضوعات رو هم شخصا تو صنعت و به صورت اجرایی تجربه کردم  .

  با تشکر  - دیوسالار

  ممنون از مقاله هایی که گزاشتین،سوالی در رابطه با  چگونگی افزایش میزان نفوذ جوش داشتم !! اجرای پاس ریشه چیست و چه مراحلی طی میشه تا امکان استفاده برای موقعیتهای جوشکاری فراهم میشه!!

  احمدزاده-گرگان

   سلام دوست عزیز . ممنون از توجه شما . به طور عموم  عمق نفوذ به میزان شدت جریان و پهنای باند جوش به میزان ولتاژ  بستگی داره . به این معنی که هر چه شدت جریان بالاتر بره عمق نفوذ هم بیشتر میشه البته افزایش شدت جریان تا حد منطقی اون قابل قبوله  و از یه اندازه ای بالاتر نمیشه بردش !  پارامترهای دیگه ای هم هستن که رو میزان نفوذ تاثیر دارن ، مثل نوع گاز محافظ انتخابی تو فرایند های GMAW – GTAW  .

   گازهای متفاوت مثلا ارگون – دی اکسید کربن – هلیوم یا ترکیب اونها  زمانی که تو ستون قوس  یونیزه میشن  رفتارهای متفاوتی در خصوص تولید انرژی حرارتی ، تمرکز حرارت و در نهایت سیالیت حوضچه مذاب دارن  که این رفتار نوع ، ابعاد  حوضچه جوش رو تعیین  و کنترل میکنه .

  در خصوص پاس ریشه هم خدمدتون عرض کنم که اولین خط جوشی که بین دو تاقطعه که با فاصله از هم قرار گرفته باشن  اجرا  می شه .

   بهترین فرایند برای این حالت GTAW  هست  که البته همیشه قابل اجرا نیست یا خیلی وقتا  اقتصادی نیست . بعضی از فرایندها هم که اصلا مناسب پاس ریشه نیستن مثل جوش زیرپودری . یه جدولی رو براتون میفرستم که تو اون مزایا  و محدودیتهای  فرایندهای مختلف  توش بررسی شده  که جواب سولات شما توش هست (  بولتن شماره  3 )

   با تشکر  دیوسالار

   

   

  سلام خدمت شما،مواردی که مطرح کردین قابل توجه هست ولی چرا تولیدکننده های ما این موارد ظریف در نظر نمیگیرند که هم هزینه کمتر و هم صرفه جویی بیشتری در دستگاه ها اعمال بشه! به نظرم مشکل عمده در کیفیت بد قطعات هست که برای کاهش بهای تمام شده مواد از قطعات کاملا بی کیفیت که هم استهلاک بالایی داره استفاده میکنند! واقعا چرا!؟؟

   

  بهزاد-تهران

  سلام  دوست عزیز . از بزرگی پرسیدن که جهان سوم یعنی چی؟ و چه مردمی جهان سومی هستن ؟ جواب دادن که : به کشوری میگن که اگه بخوای توش خونت رو بسازی باید مملکتت رو خراب کنی و اگه بخوای مملکتت رو بسازی  باید خونت رو خراب کنی  !

  عرض بکنم خدمدتون که  دست گذاشتین رو موضوع کاملا مفصل و مهمی ! من یه سوال از شما دارم . ما برا کدوم  سرمایه ملیمون ارزش قائل یم ؟! یا اصلا به سرمایه ملی معتقدیم  ؟  ما اگه بتونیم از داشته هامون استفاده بهتری بکنیم  بخش بزرگی از مشکلاتمون حل میشه . صنعت جوشکاری هم استثنا نیست . با روشهای ساده و استفاده درستتر و کاملتر از تجهیزات موجود ، واقعا میتونیم تولید بهتر و اقتصادی تر داشته باشیم  . کافی باور کنیم که خیلی از چیزهایی که  دم دستمونه سرمایه ملی ماست  !! کار سختی نیست اگه بخوایم دانش مون رو به روزتر کنیم  و وجهه جهانیمون رو بالاببریم . تقریبا بیشتر از 50 روش مختلف اتصال تو صنعت جوشکاری هست  . انصافا چند روش رو تو صنعتمون کاربردی کردیم و صنعتگرای ما اونا رو میشناسن  ؟؟ .....  

  با تشکر دیوسالار

   

  گردآورنده : مهندس مسعود دیوسالار

  مهندس بین المللی جوش

  weldexpert@khazar-transfo.com

   

  این صفحه را به اشتراک بگذارید

 • نوشته : خزرترانسفو
 • تاریخ: ۱۳٩٠/۳/۱۱
 • نظرات ()
 • پرسش و پاسخ-بخش دوم

   

  ضمن خسته نباشید به شما،مقالات جوشکاری شما در میهن بلاگ خوندم برام جالب بود،سوالی در رابطه با کاربرد فرآیندهای جوشکاری داشتم که دقیقا در مقاله مشخص نکردین در کدام یکی از صنایع کابرد بیشتری داره و چرا؟

  رضا-تهران

  سلام دوست  عزیز . ممنون از توجه شما . انتخاب یک فرایند جوشکاری متناسب با نوع تولید  به ایتم های زیادی وابسته هست  . حتی ممکنه که  استفاده از چند فرایند مختلف در یک محل اتصال  پیشنهاد مناسبی باشه  یا اینکه با توجه به تنوع تولید مجبور به استفاده از چند فرایند به طور موازی باشیم .  پس به  طور خاص نمیشه گفت که کدوم فرایند  تو چه صنعتی کاربرد داره  ولی با بررسی نوع تولید در هر صنعتی میشه بهترین پیشنهاد رو  داد .  بولتنی رو که توی اون عوامل موثر در انتخاب فرایند بررسی شده رو خدمدتون تقدیم می کنم .   اگه  مطلبی براتون شفاف نبود در خدمدتون هستم . با تشکر    دیوسالار 

  سلام،از طریق گوگل با سایتتون آشنا شدم، به موضوعات جوشکاری در سایتها کمتر توجه شده خوشبختانه شما دارین قدم نوینی در این مسیر برمی دارین.میشه بگین ماخذ این مقالات از کجا جمع آوری شده؟ منتظر پاسخ شما هستم.

  عباسفر-ارومیه

  سلام دوست  عزیز . ممنون از توجه شما .موضوع  مقاله ها عموما از سایت های معتبر بین المللی – انجمن جوشکاری امریکا –هستن که سعی شده مطالب به صورت اجرایی تو شرکت تجربه  بشه  در نهایت جداول مطابق قیمتها و موارد بازار داخلی کشور  تهیه و تدوین میشه . با تشکر     دیوسالار

     مرسی برای مقاله هایی که میزارین،در مورد صنعت جوشکاری در آمریکا مطلب بزارین

  مهدی-سمنان

  سلام دوست  عزیز . ممنون از توجه شما .  چشم . در اسرع وقت  .  با تشکر   دیوسالار

  میشه در مورد رشته مهندسی جوش در ایران توضیح بدین،اهمیت این رشته در ایران چقدر هست؟

   شایانفر-تهران

  سلام دوست  عزیز . ممنون از توجه شما .  رشته مهندسی جوش تو کشور ما  از دسته  رشته های جوون و نوپاست که قدمتش  کمتر از 20 ساله  !  تقریبا تو دهه 60 بود که تصمیم به تربیت تکنسین  جوشکاری   به صورت اکادمیک گرفته شد . و اواخر دهه 70 بود که  دوره مهندسی تکنولوژی  جوش به عنوان رشته مستقل   برای اولین بار تو  ماشین سازی اراک  تحت پوشش دانشگاه علوم وتحقیقات  برگذار شد . الان هم که مرکز پژوهش جوش ایران به عنوان مهمترین متولی برگذلری این دوره  مشغول به فعالیته .  تا چند سال پیش عمده فعالیت  در زمینه مهندسی جوش محدود میشد به کارهای کنترل کیفیت و تست های مخرب و غیر مخرب  که عموما توسط فارق التحصیلهای رشته های مهندسی متالورژی – مکانیک و صنایع  اجرا میشد .  اما در حال حاضر این رشته  اقبال بهتری داره و به عنوان یکی از تخصصهای اصلی و پایه  مورد توجه هست .    رشته مهندسی جوش رو می شه  به 4  شاخه مهم تقسیم کرد . : 1- تکنولوژی جوشکاری 2- متالورژی جوش  3- طراحی جوش         4 – تجهیزات و ماشین الات جوشکاری 

  هرکدوم از این تخصصها به عنوان شاخص میتونن  تاثیر زیادی در کیفیت – و اقتصاد تولید صنعتی داشته باشن .

   با توجه به نگاه ویژه به رشد صنعت تو کشور مون  و تعریف پروژه های  زیر بنایی   نیاز  به  متخصص  رشته هایی مثل مهندسی جوش   بیش از پیش احساس می شه و اینده  روشن و  خوبی داره .  با تشکر    دیوسالار

   

  سوالی در رابطه با تاثیر اثرات آرگون بر سلامتی انسان داشتم؟ بنده تحقیقاتی در این زمینه داشتم.نظر شما را میخواستم در این زمینه بدونم!؟

  با تشکر-علیزاده

  سلام دوست  عزیز . ممنون از توجه شما .تاثیر گاز آرگون  یا فرایند  جوشگاری TIG  ( جوشکاری  تحت پوشش گاز آرگون ) ؟ کدوم مورد سوال شماست ؟  با تشکر      دیوسالار

  مقالات خوبی تو سایت میزارین،خیلی بهتر میشد که از تاریخ فرآیندهای جوشکاری هم مطلبی درج میکردی! اینطوری مقالاتتون جامع تر بود!

  غضنفریان-تهران

  سلام دوست  عزیز . ممنون از توجه شما . در اسرع وقت تاریخچه صنعت جوشکاری و روند پیشرفت اون رو  تهیه  و تقدیم میکنم .    با تشکر    دیوسالار

   

  گردآورنده : مهندس مسعود دیوسالار

  مهندس بین المللی جوش

  weldexpert@khazar-transfo.com

   

 • نوشته : خزرترانسفو
 • تاریخ: ۱۳٩٠/۳/۱۱
 • نظرات ()
 • جوشکاری آلومینیوم ( بخش اول )

  فراوانی ( رتبه سوم پس از اکسیژن و سیلیسیوم  درکره زمین ) و خصوصیات کم نظیر و منحصر به فرد آلومینیوم سبب شده است تا به عنوان پرکاربردترین فلز پس از آهن  ، مورد توجه طراحان و دست اندرکاران صنایع گوناگون ، قرار گیرد .

  مهمترین خواص آلومینیوم در مقایسه با فولاد :

   

   

  آلومینیوم

  فولاد

  فولادهای زنگ نزن

  وزن مخصوص           (g/cm3)

  2.7

  7.8

  7.88

  هدایت الکتریکی            % IACS

  62

  10

  2

  هدایت حرارتی            (j/kg.ºc )

  940

  496

  490

  نقطه ذوب                 (º‍C)

  660

  1350

  1425

  مدول الاستیسیته (1000 Mpa)        

  69

  200

  200


  .:  ادامه مطلب :.
 • نوشته : خزرترانسفو
 • تاریخ: ۱۳٩٠/۳/٤
 • نظرات ()

 • khazartransfoonline

  khazartransfoonline

  http://khazartransfoonline.persianblog.ir

  تبلیغات آنلاین دستگاههای جوش و برش خزرترانسفو

  تبلیغات آنلاین دستگاههای جوش و برش خزرترانسفو

  تبلیغات آنلاین دستگاههای جوش و برش خزرترانسفو

  تبلیغات آنلاین دستگاههای جوش و برش خزرترانسفو

  قالب پرشین بلاگ

  قالب پرشين بلاگ

  قالب وبلاگ

  Free Template Blog